#14. kolo: David a Goliáš

5. dubna 2008 v 14:49 | Kapitán |  sezóna 07/08
Horní Bečva - MEZ Vsetín 3:2 (-8, -22, 21, 22, 13)
Druhý zápas v řadě se stejným soupeřem, takový byl plán našich utkání především díky odloženému zápasu právě s MEZem Vsetín. Minulé utkání jsme na hřišti soupeře prohráli. Odveta se však sehrála na naši palubovce. MEZ je letošním suverénem, je možné, že to opakuji již vícekrát, ale je to prostě tak. Je už dávno jistým vítězem soutěže, když vyhrál všechny zápasy - s jediným klopýtnutím. Bookmakeři by prostě před tímto zápasem měli zcela jednoznačně určeného favorita - Goliáše MEZ Vsetín.

Po první, doslova protrápené úvodní sadě snad ani nikdo z nás nedoufal v něco jiného, než v důstojnou prohru. Ale pěkně po pořádku… Ke startu do dnešního zápasu nás bylo připraveno sice pouze šest, ale byla to ta nejlepší šestka, jakou jen můžeme postavit. Za to hosté přijeli v plné zbroji a snad autobusem. Počtem hráčů by sestavili minimálně dvě stejně silná družstva a ještě by měli hráče na střídání. Není pak divu, že atmosféra v hale byla silně provsetínská. Z tohoto možná vyplynulo úvodní nesoustředění a rozčarování. Všichni jsme stáli jak přikovaní, nikdo nevěděl jak na ně. Byla to prostě tragédie a v tu chvíli měl opravdu málokdo dobrou náladu a kdyby byl po ruce bílý ručník, byl by vhozen asi hodně brzo. Hosté si z nás dělali bžundu, k ničemu nás nepouštěli a výsledek 8:25 je více než ostudný. Byli jsme rádi, že je první set za námi…
V druhé sadě jsme částečně mohli těžit z toho, že se v týmu hostů udály asi dvě změny v sestavě, tudíž to byli nezahřátí hráči. I když teda sám nevím, proč to tu píšu, protože v zápasovém tempu po předešlém debaklu nemohl být asi nikdo :) Nervozita z nás malinko opadla, smířili jsme se s tím, že na body dnes nedosáhneme a začali hrát uvolněněji. A bylo to ku prospěchu věci, protože to byl krásný a vyrovnaný set, bohužel tedy s vítěznou tečkou hostů. Ti se tedy ujali v zápase vedení už 2:0 a všichni si mysleli, že je v podstatě dobojováno.
Halu rozvoněla opojná vůně slivovičky, kterou hosté byli vybaveni, aby tak mohli ihned zapít svůj další vítězný zápas. Pro třetí set znovu trochu promíchali sestavu a mohlo se začít hrát. Zanedlouho bylo jasné, že střídání hráčů bylo sice velmi sympatické, protože si určitě chtějí zahrát všichni, ale nutno podotknout, že zároveň velmi netaktické… Podpořeni slovy z ochozů, že teď nemůžeme prohrát, že soupeřovi dochází síly a slivovička zároveň, dali jsme se do boje s Goliášem. Rvali jsme se o každý míč, začala nám klapat souhra na síti a soupeř působil značně překvapeným dojmem. Nečekaně jsme tuto sadu vítězně ukončili a protáhli tak naše poslední účinkování na domácím hřišti v této sezóně.
Vsetín znervózněl, ale stále si mysleli, že otěže zápasu mají ve svých rukou. Opět změny v sestavě, dle mého názoru do silnější. Jenže nás předešlý úspěch celkem nakopl, naše hra se nezměnila a našli bychom v ní opravdu jen pár chybiček. Hosté začali popíjet slivovičku na nervy, ne na oslavu vítězství. Zápas byl zlomen, hosté jen nevěřícně kroutili hlavami. Stav zápasu byl 2:2 a rozhodnout měl pátý set.
Tak teď už šlo do tuhého, hosté měli na palubovce to nejlepší, co jde vůbec v okresním přeboru vidět. Úroveň předváděné hry tomu také odpovídala. Na všechny výstavní útoky hostů však především naši blokaři, jak Tomáš Bařák, tak Tomáš Jirásek odpovídali velmi razantně a nekompromisně. Když k tomu přičteme pár úspěšných bloků v tomto setu, máme rovnici, kdy jedna s jednou zplodí 2! Povedl se nám neuvěřitelný obrat v zápase, utkání jsme vyhráli 3:2 a dali tak domácí hale velmi příjemné volejbalové sbohem pro tuto sezónu.
Utkání s MEZem byla opravdu velká sinusovka… Z úplného popela otočit zápas, to se nám doposud nestalo, navíc proti takovému soupeři - smekám před výkonem našeho týmu. Že blokaři byli našimi klasickými tahouny, to je jasné, ale velmi dobře zahrál i Honza Chovanec, kdyby tak hrál i v Hovězí… jistojistě bychom měli o jeden vítězný zápas víc. To se samozřejmě týká i našeho jediného nahrávače, kdyby tehdy nechyběl… Potažmo se omlouvám za chybějící reportáž z dohrávky v Hovězí. Neměl jsem čas a ani chuť - titulek byl ale tentokrát jasný 5 minut po zápase - Hovězi z Hovězí :)
Na úplný závěr zbývá už jen poděkovat kvalifikovanému rozhodčímu za skvěle zvládnutý zápas. Kdyby tak nestraně, rozhodně a odborně pískali všichni v OP, byla by to zas o něco kvalitnější a klidnější soutěž.